PAPOUŠEK ŠEDÝ - PSITTACUS ERITHACUS

Jestli se chcete dozvědět něco o papoušku šedém, zde je několik zajímavých informací

     Papoušek šedý, nebo-li žako, patří mezi nejčastěji chované druhy papoušků. Je oblíbený především proto, že je schopen naučit se mluvit nejen slova, ale i krátké věty. Zvlášť nadaní ptáci znají 60, ale i 100 až 200 slov. Přesto, že se běžně hovoří o papoušku šedém, ve skutečnosti existují tři poddruhy:
  1. Psittacus erithacus erithacus Linné (papoušek žako velký)
    dorůstá velikosti 32-39 cm. Rozšíření: rovníková Afrika od jihovýchodního Pobřeží Slonoviny, východně po západní Keňu a jižně po severní Angolu, jižní oblast Konga až po severozápadní Tanzánii.
  2. Psittacus erithacus princeps Boyd Alexander (papoušek žako ostrovní)
    dorůstá velikosti 32-42 cm. Rozšíření: ostrovy Principe a Fernando Póo – Guinejský záliv.
  3. Psittacus Erithacus timneb Fraser (papoušek žako liberijský)
    dorůstá velikosti pouze 29-33 cm. Rozšíření: Jižní Guinea, Sierra Leone, Libérie a západní Pobřeží Slonoviny.
     Občas se vyskytne žako, jehož peří je protkáno červenými pery. Jedná se pouze o atraktivní odchylku, která se nazývá královské zbarvení. Je zajímavé, že červená pera se obnoví i po přepeření.

Než si pořídíte papouška

     Papoušek je velice oblíbený domácí mazlíček. Někdy se se stane, že si soužití s ním chovatel představoval jinak. Tehdy nastává situace, že lidé prodávají svého papouška již po několika měsících a ten se pak mnohdy stěhuje z rodiny do rodiny, což je pro něj stresující. Proto si předtím, než si papouška pořídíte, důkladně rozmyslete výhody a nevýhody chovu a pamatujte také na to, že budete muset papouškovi pořídit prostornou klec a něco Vás bude stát i krmení, hračky a různé pamlsky.        

     Papoušek je společenský živočich a pokud ho budete nechávat často samotného, bude trpět. Začne si vytrhávat peří, bude špatně jíst atd. Samota může dokonce narušit jeho imunitu, takže snáze podlehne infekci a bude trpět různými zdravotními potížemi. Papoušek potřebuje 2-3 hodiny pozornosti denně, a to v několika kratších časových intervalech. V té době si také musí protáhnout křídla, proto je třeba, aby byl i mimo klec, tedy např. na kleci nebo na tzv ptačím stromě. Musíme při tom dbát na to, aby se nemohl nikde zranit, zapadnout za nábytek, utopit, nebo aby neokloval pokojové květiny, které pro něj mohou být smrtelně jedovaté.        

     Papoušek šedý je občas i dost hlučný. Píská, mluví, vřeští, směje se atd. Také ho občas může postihnout záchvat šílenství, který často trvá i delší dobu. Připravte se zkrátka i na občasný hluk. Myslete přitom nejen na sebe, ale také na své sousedy. Přistupujte k němu vždy pomalu a nikdy na něj nekřičte, může se stát agresivní, nebo naopak plachý a vystrašený.

     Pozor také na ostatní domácí miláčky jako jsou pejskové, kočičky … Ač se před Vámi spolu kamarádí, za Vašimi zády si vzájemně mohou dost ublížit. Je tedy lepší je nenechávat společně bez Vaší přítomnosti, ani když je papoušek v kleci.  

  
     

     Papoušek může snadno přežít i svého majitele. Proto je rozumné si promyslet, co se s ním v takovém případě stane. Jestliže není v rodině nikdo, ke komu by se mohl nastěhovat, je třeba papouška umístit do útulku, kde může spokojeně dožít.        

     Pokud jezdíte na dovolenou, předem přemýšlejte, jestli máte někoho, kdo se bude v době vaší nepřítomnosti o papouška starat. Je výhodné umístit jej k někomu, kdo má zkušenosti s chovem ptactva, nebo koho papoušek zná. Také nezapomeňte na to, že budete denně čistit klec i misky, uklízet okolí klece a dávat čerstvé krmení Vašemu papouškovi. Zvířátko není jenom zábava.

Zábava

     Papoušek šedý je známý tím, že se naučí výborně mluvit a imitovat. Je třeba v tomto umění podporovat. Mluvte na něj, když jste s ním v místnosti, vyprávějte mu třeba, co se chystáte udělat, např. podat oříšek. Nejen že se papoušek naučí perfektně vyslovit větu "Dáme oříšek", ale dokonce bude schopen ji použít ve správný okamžik. Žakové jsou opravdu velmi inteligentní ptáci. Dokáží Vám i odpovídat na otázky a vést s Vámi dlouhý rozhovor. Někdy se stane, že drží dlouhý proslov a předvedou celou svou slovní zásobu. Někteří papoušci také rádi zpívají a dokážou se naučit i celé písničky.

Hračky

     V obchodech pro zvířata se prodávají různé hračky pro papoušky. Oblíbené jsou takzvaně nezničitelné hračky ze dřeva, z přírodního provazu a buvolí kůže, houpačky a kroužky z provazů, kovové zvonečky... Papoušci si rádi hrají, ale pokud hračku za pár dní rozeberou, je to škoda peněz. Zkuste mu dát dřevěné hračky pro děti, ty bývají často levnější a jsou také vyrobeny z nezávadných materiálů, takže nemohou papouškovi ublížit. Jen pozor na drobné předměty, které by mohl spolknout.

 
 

Jak si pořídit papouška

     Doporučuji papouška zakoupit od zkušeného chovatele, který Vám ochotně vysvětlí jak se o něj starat, na jaké krmení je zvyklý a další důležité informace. Je-li chovatel skutečně dobrý, o tom nevypovídají jen jeho internetové stránky, ale hlavně že Vám například umožní přijet se na mládě podívat, prohlédnout si voliéry a předvést papouška, kterého si vyberete ještě dřív, než si ho odvezete domů. Také rád poradí i když si papouška koupíte jinde. Jedny chovatele Vám mohu doporučit. Jsou to manželé Bartlovi, kteří bydlí nedaleko Brna. Pro někoho je to možná daleko (já jsem si jela pro Honzíka 380 km), ale vyplatí se dovézt si společníka se kterým strávíte celý život od někoho kdo se umí o papoušky starat, než koupit papouška třeba z inzerce se špatnými návyky. Čím méně zkušeností máte Vy, tím více oceníte rady chovatelů. Jistě jsou stejně dobří chovatelé i ve Vašem okolí, já jsem však žádné poblíž mého bydliště nenašla (i když tu jistě jsou). Když jsem totiž konečně dospěla k tomu, že po osmi letech co jsem po žakovi toužila si ho konečně koupím, začala jsem intenzivně pátrat po chovatelích, kteří mi vyjdou vstříc. Mezi několika málo chovateli kteří mi odepsali a ještě poradili jsem našla právě Bartlovi. Na nic jsem tedy nečekala a rozjela se k nim, ale o tom už v deníčku. Vše o Bartlových a hlavně o jejich chovu včetně dalších zajímavostí i povídání naleznete na www.milanbartl.cz    

 

Designed by: VPWeb